O Firmie - 06/04/2020
Aktualności | Zespół kół z napędem bezpośrednim NSK
Firma NSK opracowała innowacyjny zespół kół z napędem bezpośrednim, przeznaczony dla producentów OEM chcących zwiększyć mobilność swoich robotów autonomicznych lub współpracujących. Roboty wyposażone w nowy zespół kół, zaprojektowany specjalnie do użycia w cichych środowiskach, takich jak szpitale, hotele, biura i biblioteki, mogą wydajnie przenosić i transportować ładunki do 100 kg bez zakłócania aktywności ludzi. Ponieważ cyfrowe trendy w postaci sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego coraz częściej przenoszą realizację zaawansowanych rozwiązań ze strefy obietnic do obszaru rzeczywistych zastosowań, podejmowane są coraz większe wysiłki w celu opracowania robotów mobilnych i humanoidalnych wykonujących użyteczne zadania w pobliżu ludzi.
Główną wadą standardowych systemów AGV (autonomicznych pojazdów sterowanych) stosowanych w fabrykach i magazynach jest wytwarzany przez nie hałas. W odróżnieniu od nich bezpośrednio napędzany zespół kół NSK jest znacznie cichszy, co ułatwia wykorzystywanie go w miejscach publicznych i środowiskach pozaprodukcyjnych. Obszary aktywności biznesowej, takie jak usługi czy obiekty użyteczności publicznej, wymagają robotów działających cicho, aby nie zakłócać prowadzenia rozmów i nie przeszkadzać ludziom w wykonywaniu ich zadań.
Cichobieżna charakterystyka napędu kołowego NSK jest powiązana z brakiem przekładni (napęd bezpośredni) i wykorzystuje technologię silnika Megatorque, eliminującą hałas roboczy generowany przez typowe skrzynie biegów. Zastosowanie napędu Megatorque jako koła stanowiło nową koncepcję, a firma NSK musiała opracować sposób wykorzystania elementów systemu w celu stworzenia optymalnej specyfikacji przy zachowaniu rozsądnej ceny.
Oprócz zapewnienia niskiego poziomu hałasu zespół kół został zaprojektowany również pod kątem bezpiecznego działania w pobliżu ludzi i idealnie nadaje się do użytku w robotach serwisowych, wózkach z napędem i innych robotach współpracujących (cobotach). Kluczową cechę konstrukcji stanowi jej zdolność «back-driveability», co w przypadku powstania problemu pozwala na łatwy powrót do ręcznych operacji pchania/ciągnięcia.
Podczas użytkowania nowo opracowany, dedykowany napęd steruje za pomocą prostych sygnałów jednocześnie dwoma zespołami kół. Został on wyposażony w czujniki mierzące obroty kół, przyspieszenie, przechylenie i inne użyteczne parametry. Sygnały z czujników można przesyłać do dowolnego komputera pokładowego stosowanego w aplikacjach robotów autonomicznych.
Intensywny proces prac konstrukcyjnych miał zagwarantować dostarczenie wysokiej jakości, technicznie zaawansowanego, funkcjonalnego i solidnego rozwiązania. Został wykorzystany szeroki zakres istniejących technologii, włączając w to mechatronikę, sterowanie i oprogramowanie, a zespół ekspertów NSK miał za zadanie opracować system spełniający wymogi nowego rynku robotyki. Kluczowym elementem tej pracy było poznanie opinii ludzi, którzy pracowali w miejscach, takich jak szpitale i biblioteki - pomogło to w określeniu, jaki rodzaj robota mógłby zapewnić optymalne rozwiązanie dla tego typu środowisk. Ostatecznie, oprócz chęci wyznaczania nowych granic w robotyce, firma NSK ma także ambicję zwiększenia zakresu używania robotów w życiu codziennym.
Zdjęcie 1) Zespół kół z napędem bezpośrednim zamontowany w robocie autonomicznym
Zdjęcie 2) Para zespołów kół z dedykowanym napędem NSK
Zdjęcie 3) Zespół kół z napędem bezpośrednim NSK generuje znacznie mniej hałasu niż tradycyjny wózek AGV
Zdjęcie 4) Hałas generowany przez standardowe wózki AGV sprawia, że nie stanowią one optymalnego rozwiązania dla cichych lokalizacji
Udostępnij