Demontaż

Łożysko może być demontowane w celu przeprowadzenia okresowej kontroli lub z innych powodów. Jeżeli zdemontowane łożysko ma być wykorzystane ponownie lub jeżeli zostało zdemontowane wyłącznie do kontroli, demontaż należy przeprowadzić równie ostrożnie co montaż. Jeżeli łożysko było pasowane ciasno, jego zdemontowanie może być trudne.

Projektując części współpracujące maszyny należy uwzględnić środki służące do demontażu łożyska. Podczas demontażu, aby przeprowadzić operację poprawnie, należy najpierw zapoznać się z procedurą i kolejnością czynności korzystając z rysunku maszyny oraz uwzględnić rodzaj pasowania montażowego.

Demontaż pierścieni zewnętrznych

W celu demontażu pierścienia ciasno osadzonego w oprawie z otworami na śruby wypychające, najpierw należy umieścić śruby w otworach wypychających w kilku miejscach na obwodzie, tak jak to pokazano na rys. 10, a następnie zdemontować pierścień zewnętrzny poprzez równomierne dokręcanie śrub. Wspomniane otwory na śruby, gdy nie są wykorzystywane podczas demontażu łożyska, powinny być zawsze zaślepione.

W przypadku łożysk rozłącznych, takich jak łożyska stożkowe, należy wykonać kilka nacięć w różnych miejscach powierzchni czołowej oprawy, tak jak to pokazano na rys. 11, aby umożliwić wypchnięcie pierścienia zewnętrznego za pomocą narzędzia do demontażu lub poprzez lekkie uderzanie młotkiem.

Dismounting of Outer Rings

Demontaż łożysk z otworami walcowymi

Jeżeli konstrukcja maszyny umożliwia wypchnięcie pierścienia wewnętrznego, taki sposób demontażu jest łatwy i szybki. W takim przypadku siłę ściągającą należy przyłożyć wyłącznie do pierścienia wewnętrznego (rys. 12). Często stosowane są ściągacze, takie jak pokazane na rys. 13 i 14.

Dismounting of Bearings with Cylindrical Bores

W obu przypadkach ramiona ściągacza muszą dobrze chwycić czoło pierścienia wewnętrznego, w związku z czym podczas projektowania lub nacinania w powierzchni czołowej rowków, służących do oparcia ściągacza (rys. 14) należy uwzględnić rozmiar odsadzenia wału.

Przy demontażu dużych łożysk stosowana jest zazwyczaj metoda wtrysku oleju. Demontaż jest łatwy dzięki wprowadzaniu przez otwory w wale oleju pod ciśnieniem. W przypadku łożysk o bardzo dużej szerokości metoda wtrysku oleju stosowana jest razem ze ściągaczem.

Do demontażu pierścieni wewnętrznych łożysk walcowych typu NU i NJ stosuje się nagrzewanie indukcyjne. Pierścień wewnętrzny jest ściągany po rozszerzeniu poprzez krótkotrwałe, miejscowe podgrzanie (rys. 15). Nagrzewanie indukcyjne jest także wykorzystywane podczas montażu kilku łożysk tego typu na wał. 

Demontaż łożysk z otworami stożkowymi

Podczas demontażu stosunkowo małych łożysk z tulejami wciąganymi pierścień wewnętrzny jest przytrzymywany przez ogranicznik zamocowany na wale, a nakrętkę luzuje się o kilka obrotów. Następnie, jak pokazano na rys. 18, należy kilkukrotnie uderzyć młotkiem w tuleję stosując odpowiednie narzędzie.

Rys. 16 pokazuje jedną z procedur demontażu tulei wciskanej, polegającą na dokręceniu nakrętki demontażowej. Jeżeli procedura ta jest trudna do przeprowadzenia, dopuszcza się wywiercenie i nagwintowanie w nakrętce otworów na śruby i demontaż nakrętki poprzez dokręcenie śrub, tak jak to pokazano na rys. 17.

Duże łożyska można łatwo zdemontować stosując olej wtłaczany pod ciśnieniem. Rys. 19 pokazuje demontaż łożyska za pomocą oleju wtłaczanego pod ciśnieniem przez otwór i rowek w wale stożkowym, powodującego rozszerzenie pierścienia wewnętrznego. W trakcie wykonywania tej procedury łożysko może nagle przesunąć się osiowo w momencie zaniknięcia wcisku, dlatego zaleca się, aby dla bezpieczeństwa stosować nakrętkę ogranicznikową. Rys. 20 pokazuje metodę demontażu łożyska z użyciem nakrętki hydraulicznej.

Dismounting of Bearings with Tapered Bores