Kontrola działania

Po zakończeniu montażu należy przeprowadzić próbę ruchową, która pozwoli określić, czy łożysko zostało zamontowane poprawnie. W przypadku małych maszyn można je poruszać ręcznie, aby sprawdzić płynność ruchu obrotowego. Należy zwrócić uwagę na zakleszczanie powodowane przez ciała obce lub widoczne wady, nierówny moment obrotowy spowodowany niewłaściwym montażem lub niewłaściwą powierzchnią montażową, nadmierny moment obrotowy wynikający z niedostatecznego luzu, błędu podczas montażu lub tarcia uszczelki. Jeżeli wszystko będzie działać normalnie, można uruchomić napęd maszyny.

Po kontroli poprzedzającej uruchomienie, duże maszyny, których nie można obrócić ręcznie, należy uruchomić bez obciążenia. Po włączeniu maszyny należy natychmiast odłączyć zasilanie i pozwolić na swobodny bieg maszyny do zatrzymania. W trakcie tej operacji należy potwierdzić brak oznak odbiegania od normy, takich jak drgania, szum, kontakt części obracających się itp. Pracę z załączonym napędem należy rozpocząć powoli i bez obciążenia, prowadząc uważną obserwację do momentu potwierdzenia braku oznak odbiegania od normy. Następnie stopniowo można zwiększyć prędkość, obciążenie i inne warunki do normalnych poziomów, monitorując wszelkie nienormalne odgłosy, nadmierny wzrost temperatury łożyska, wycieki i zanieczyszczenie środków smarnych itp. W razie wykrycia nienormalnej pracy należy natychmiast przerwać próbę i skontrolować maszynę. Jeżeli będzie to możliwe, łożysko należy wymontować do kontroli.

Temperaturę łożyska można generalnie oszacować na podstawie temperatury powierzchni zewnętrznej oprawy, lepiej jest bezpośrednio zmierzyć temperaturę pierścienia zewnętrznego poprzez otwory smarownicze. Temperatura łożyska powinna wzrastać stopniowo do stałej wartości w czasie jednej do dwóch godzin od momentu rozpoczęcia pracy. W przypadku zastosowania niewłaściwego łożyska lub nieprawidłowego montażu temperatura łożyska może wzrosnąć gwałtownie i osiągnąć nienormalnie wysoki poziom. Przyczyną tej nienormalnej temperatury może być nadmiar środka smarnego, niewystarczający luz w łożysku, nieprawidłowy montaż lub nadmierne tarcie na uszczelkach. W przypadku pracy z bardzo wysokimi prędkościami nienormalny wzrost temperatury może być spowodowany także niewłaściwym doborem typu łożyska lub metody smarowania. Dźwięk łożyska można skontrolować za pomocą szumomierza lub instrumentów do monitorowania drgań. Na nienormalne warunki pracy mogą wskazywać głośne metaliczne dźwięki lub inny nieregularny szum. Możliwe przyczyny to niewłaściwe smarowanie, nieodpowiednia współosiowość wału i oprawy lub wniknięcie ciał obcych do wnętrza łożyska. Szczegółowe informacje i działania korygujące dotyczące różnych nieprawidłowości przedstawiono w tabeli 2.

causes and countmeasures for opearation irreguralities

Uwaga
(1) W przypadku średnich i dużych łożysk walcowych lub kulkowych smarowanych smarem i pracujących w niskich temperaturach słyszalne mogą być nieregularne piski lub szum o wysokiej częstotliwości. W takich warunkach temperaturowych temperatura łożyska nie wzrośnie i nie ma to wpływu na trwałość zmęczeniową oraz stan smaru.

Jakkolwiek we wspomnianych warunkach mogą pojawiać się nieregularne piski lub szum o wysokiej częstotliwości, łożysko jest w pełni funkcjonalne i może być użytkowane. Jeżeli wymagana jest większa redukcja szumu lub cichsza praca, należy skontaktować się z najbliższym oddziałem NSK.