Niezwykłe łożyska
Łożyska są wykorzystywane we wszystkich rodzajach maszyn, zarówno w przemyśle, jak i w codziennym życiu.
Pomimo wymagajacych warunków wykazują one właściwości, które wcześniej były nie do pomyślenia i wciąż wydają się niezwykłe.
Średnica zewnętrzna 2 milimetry
Rozmiary łożysk zaczynają się od prawie miniaturowej średnicy zewnętrznej 2 milimetry i otworu o średnicy jedynie 0,6 milimetra oraz szerokości 0,8 milimetra. Te maleńkie łożyska są stosowane w takich aplikacjach, jak małe silniki elektryczne.
Na drugim końcu skali znajdują się łożyska o średnicy zewnętrznej 6 metrów, ważące ponad 15 ton. Elementy te są wykorzystywane w ogromnych maszynach wiertniczych, podobnych do tych, jakie zastosowano podczas budowy Eurotunelu.
400.000 obrotów na minutę
Łożyska mogą wytrzymać bardzo wysokie prędkości, powszechne w takich maszynach, jak turbiny dentystyczne. W turbinach takich wykorzystywane są superprecyzyjne łożyska kulkowe, obracające się z prędkością do 400.000 obrotów na minutę.
Prędkości takie, w połączeniu z absolutną precyzją, praktycznie eliminują drgania wierteł dentystycznych. Fascynujące z perspektywy technicznej, dodatkowo stanowi to także ulgę dla pacjentów, którzy mogą być spokojni, że zabieg będzie bezpieczny.
Łożyska umożliwiają loty z prędkością 580 km/h
Takie specjalne łożyska stosowane są w wałach głównych silników samolotów pasażerskich. Obracające się części wirują z prędkością 160 metrów na sekundę – czyli 580 km/h. Oznacza to, że łożyska pomagają także zachować bezpieczeństwo w przestworzach.
Drgania poniżej 100 nanometrów
Precyzja maszyny opiera się na dokładności jej łożysk. Każdy koniec osi obrotu jest podparty na łożysku. W rezultacie maszyna działa precyzyjnie, nawet w przypadku dużych odległości od środka osi lub pracy z wysoką prędkością. Na przykład, w napędach dysków komputerowych wykorzystywane są superprecyzyjne łożyska o minimalnych drganiach poniżej 100 nanometrów*.
(*1 nanometr to jedna milionowa metra)
Praca w kosmosie przez 15 lat
Łożyska odgrywają kluczową rolę także w przypadku lotów kosmicznych. Informacje takie jak dane pogodowe lub GPS są przesyłane na Ziemię przez satelity. Satelity są wyposażone w koło reakcyjne, które utrzymuje je na pozycji i ustawia je w prawidłowym kierunku. Superprecyzyjne łożyska są stosowane w tych kołach od ponad 15 lat.
Od −253 °C do +500 °C
Łożyska działają także niezawodnie w temperaturach grubo poniżej zera – na przykład w pompach paliwowych w rakietach kosmicznych, w których muszą obracać się w ciekłym tlenie w temperaturze −253 °C.
Superprecyzyjne łożyska są także narażane na bardzo wysokie temperatury, takie jak w tomografach komputerowych (+300 do 500 °C) oraz rentgenowskich lampach próżniowych. W ten sposób, pomagają lekarzom w świadczeniu nowoczesnych usług diagnostyki medycznej.
Udostępnij